Bu sayfayı yazdır

Duvar Kağıdı mı? Boya mı?

Duvar Kağıdı mı? Boya mı? Duvar Kağıdı mı? Boya mı? http://www.erfatasarim.com

1990’lı yılların başında hızlı bir yükselişe geçen duvar kâğıdı sektörü zamanla yeterli kalitede kâğıt ve tutkal olmamasından dolayı tüketicin tercihleri arasında yer almamaya; 2000’li yılların başına kadar unutulmaya kadar gerilemiştir. Bu durum boya üreticisi firmalarının teknolojiye olan yatırımları, alternatif ürünler üretmeleri ve en önemlisi reklam yatırımları boyanın öne geçmesine neden olmuştur.

2000’li yıllardan sonra ithal ürünlerin yurt içine girmesiyle duvar kâğıdı sektörü hızla piyasaya girmiş; çeşit, kalite ve rekabet artmıştır.

         Dekoratif ürün olarak boya ve duvar kâğıdı her ne kadar rakip olarak görülse de, duvar kâğıdının boyaya olan üstünlüğü tartışılmaz.

         Duvar kâğıdı kusurlu veya mükemmel olmayan yüzeyleri gizleyebilir. Kaba veya düzensiz mimari özelliklerin görünümünü yumuşatabilir ve en aza indirmeye yardımcı olabilir. Duvar kâğıdı, esnek bir iç tasarım öğesidir. Birçok farklı renk, desen ve dokuya sahip olduğundan; boyada bu özellikleri bulmak pek mümkün değildir.

Duvar kâğıdı uzun süreli düşünüldüğünde kesinlikle boyadan daha pahalı değildir. Boyada duvar yüzeyini hazırlamak için uzun bir süre harcanır. Boyanmamış her yüzeyin her köşesine özen göstermek gerekir. Astar ve iki kat boyanın her biri arasındaki bekleme zamanı bu süreci daha da uzun hale getirir. Tüm bu süre boyunca, evinizin her tarafına boya dumanı nüfuz eder. Hâlbuki duvar kâğıdı uygulama öncesi çok fazla ön hazırlık gerektirmediği gibi uygulama esnasında da sorun çıkarmaz; koku yapmaz!

         Kullanım süresi en fazla 3 yıl olan boya, bu zaman zarfında deformasyona uğrar ve tamiri iz bırakır. İyi bir işçilikle 15 yıla varan kullanım süresi ile duvar kâğıdı silinebilir, tamiri mümkün ve kolaydır.

  • Duvar kâğıdı; üzerinde küf ve mantar gibi mikrobiyolojik organizmaların çoğalmasını engeller.
  • Birçok duvar kâğıdı (TS EN 13501-1,2007) Yangın riski sınıflandırması normuna uygun şekilde geç tutuşur özelliktedir.
  • Bakımı kolaydır, suyu emmez ve içine çekmez. Böylece silinebilir ve yıkanabilir.
  • Birçok duvar kâğıdı güneş ışığında solmaz ve renk değiştirmez.
  • Birçok duvar kâğıdında; DINP, DNOP, DOP (DEHP), DIDP, BBP, DBP, DIBP, DIHP, DHNUP, DHP, DMEP gibi fitalat içeren toksik kimyasallar kullanılmamıştır.

         Bu gün duvar kâğıdı projeleri için en popüler iki seçenek, ninyl kaplı ve tekstil tabanlı duvar kâğıtlarıdır. Bu ürünler, dayanıklı ve çok ekonomiktir; bu ürünleri uygulamak da çıkarmakta kolaydır.

Bu Sayfa 7132 Defa Ziyaret Edildi